Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross 2024 – Κρηνίδες Καβάλα

Στην αναβαθμισμένη και άρτια προετοιμασμένη πίστα των Κρηνίδων Καβάλας πραγματοποιήθηκαν ταυτόχρονα ο πέμπτος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross και ο πέμπτος γύρος του Βαλκανικού πρωταθλήματος. Ο Α.Μ.Ο.Κρηνίδων  υποστηρίζει έμπρακτα το άθλημα με τις υψηλού επιπέδου διοργανώσεις του. Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 200 με τον συναγωνισμό, την έλευση των θεατών και το θέαμα να εκτοξεύεται. Ο Ρουμάνος Krizstian Tompa κέρδισε στην ΜΧ1 με τον Κουζή να είναι ο πρώτος Έλληνας, ενώ στην ΜΧ2 νικητής ήταν ο Μάριος Κανάκης με εντυπωσιακή οδήγηση.

Παρούσα και η ΛΕΜΟΤ με τους αναβάτες της στην κατηγορία OPEN και MX50 με υπόθεση συμμετοχής μπαμπάδων και τέκνων πιο συγκεκριμένα. Στη κατηγορία Οpen με γεμάτες μπάρες αγωνίστηκαν ο Νίκος Ψημμένος (Suzuki #387) και ο Χρήστος Συλάκος (Suzuki #117), όπου έκανε την επανεμφάνισή του στους αγώνες έπειτα από 4 χρόνια! Ο Νίκος τερμάτισε τελικά 11ος & 17ος σε πρώτο και δεύτερο σκέλος, ενώ αντίστοιχα ο Χρήστος  26ος  & 27ος.

Στην κατηγορία των νεότερων αναβατών ΜΧ50, ο Μιχάλης Συλάκος έκανε την εμφάνισή του (Husqvarna #17) τερματίζοντας τον πρώτο του Βαλκανικό αγώνα αγωνιζόμενος με πολύ έμπειρους αναβάτες άλλων χωρών. Ο Χρήστος Ψημμένος (ΚΤΜ #387) αν και δήλωσε συμμετοχή στον αγώνα δεν κατάφερε να αγωνιστεί λόγω ίωσης.  Επόμενος αγώνας στα Τρίκαλα, στις 19-20/10 για τον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος.