Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Trial 2024 – Κοζάνη

Σε έναν από τους πιο απαιτητικούς αγώνες της χρονιάς, οι αθλητές της ΛΕΜΟΤ συμμετείχαν σε μια διοργάνωση αποτελούμενη από  6 ειδικές διαδρομές, γεμάτες από φυσικές και τεχνητές προκλήσεις, στην περιοχή της Κοζάνης.

Η πρώτη διαδρομή είχε τεχνητά εμπόδια, που απαιτούσαν ακρίβεια και ευελιξία. Οι αθλητές κλήθηκαν να ξεπεράσουν διάφορα τεχνητά περάσματα, που δοκίμασαν την ικανότητά τους στον έλεγχο και τη σταθερότητα.

Ειδικές Διαδρομές 2,3 & 4. Εδώ οι δυσκολίες ανέβηκαν κατακόρυφα. Οι τρεις αυτές ειδικές ήταν κυρίως ανηφορικές, με συνεχόμενα ανεβάσματα και εξαιρετικά σαθρό έδαφος, που καλυπτόταν από πευκοβελόνες. Το συγκεκριμένο έδαφος δυσκόλευε την πρόσφυση, με αποτέλεσμα πολλοί αθλητές να χάνουν πολύτιμο χρόνο προσπαθώντας να βρουν σταθερό πάτημα και να κρατήσουν την ισορροπία τους σε αυτές τις αντίξοες συνθήκες.

Ειδικές Διαδρομές 5 & 6. Η πέτρα έκανε την εμφάνισή της σε αυτές τις διαδρομές, προσθέτοντας ακόμα μία παράμετρο δυσκολίας. Η ανάγκη για σωστό πάτημα και ισορροπία έγινε ακόμα πιο επιτακτική, με την πρόσφυση να παραμένει κεντρικό ζήτημα.

Η πρόσφυση αποτέλεσε καθοριστικό παράγοντα σε ολόκληρο τον αγώνα, κυρίως στις ανηφορικές ειδικές. Όσοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν καλή επαφή με το έδαφος, βρέθηκαν να χάνουν πολύτιμο χρόνο. Τα «5άρια» επηρέασαν σημαντικά την τελική κατάταξη πολλών αθλητών.

Οι άνθρωποι της Κοζάνης απέδειξαν ότι γνωρίζουν πώς να διοργανώσουν έναν αγώνα υψηλών προδιαγραφών. Οι ειδικές διαδρομές ήταν άρτια οργανωμένες, η σηματοδότηση ήταν εξαιρετική, και οι εθελοντές ήταν συνεχώς παρόντες για να παρέχουν βοήθεια όπου χρειαζόταν.

Παρά τις μεγάλες δυσκολίες, η ομάδα μας σημείωσε σημαντικές επιτυχίες. Ο Στάθης Σταθάκης κατέκτησε την 2η θέση στην Κατηγορία Β’, ενώ ο Γιάννης Δασκαλάκης, κατέλαβε την 5η θέση. Ωστόσο, τα λεπτά ποινής για χρονική καθυστέρηση επηρέασαν την τελική κατάταξη. Συγκεκριμένα, ο Στάθης δέχθηκε ποινή 6 λεπτών, ενώ ο Γιάννης δέχτηκε 5 λεπτά ποινή. Αν δεν υπήρχε η ποινή του Γιάννη, θα είχε ανέβει στην 4η θέση, κάτι που αποδεικνύει πόσο ανταγωνιστικός ήταν ο αγώνας.

Ανυπομονούμε για την επόμενη πρόκληση τον αγώνα Trial στα Τρίκαλα, με την ελπίδα να ξεπεράσουμε ακόμα περισσότερα εμπόδια και να κατακτήσουμε νέες κορυφές.

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ: Οι δύο τελευταίοι αγώνες για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Trial 2024 θα διοργανωθούν από την Λ.Ε.ΜΟΤ. στις 23 & 24 Νοεμβρίου 2024 σε περιοχή του Δήμου Νέας Ιωνίας.