Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble Νοτίου Ελλάδος 2024 – Βαρβίτσα Λακωνίας

Ο πρόσφατος αγώνας Scramble Νοτίου Ελλάδος, πραγματοποιήθηκε στις 6/10/2024 από τον Α.Μ.Ο.Σ.  (Αθλητικός Μοτοσυκλετιστικός Όμιλος Σπάρτης) στην Βαρβίτσα Λακωνίας και έβαλε σε δοκιμασία τα όρια των αναβατών και των μοτοσυκλετών τους.

Συνολικά, ο αγώνας αποτέλεσε μια πραγματική πρόκληση για όλους τους συμμετέχοντες, με την σκόνη να παίζει τον ρόλο του «αντιπάλου» που πολλοί δεν είχαν υπολογίσει, αναδεικνύοντας τη σημασία της προετοιμασίας και της προσαρμοστικότητας σε τέτοιου είδους δύσκολες συνθήκες.

Παρά τις προκλήσεις, μερικοί από τους πιο έμπειρους αναβάτες κατάφεραν να διατηρήσουν τον ρυθμό τους, ξεχωρίζοντας σε έναν αγώνα όπου η αντοχή και η ετοιμότητα ήταν το κλειδί για την επιτυχία.

Οι αθλητές της ΛΕΜΟΤ βρέθηκαν αντιμέτωποι με αρκετές ατυχίες. Ο Νίκος Μουτσόπουλος τερμάτισε στην 8η θέση στην κατηγορία SE (Expert) αντιμετωπίζοντας προβλήματα με την ανάρτηση στους τελευταίους γύρους. Θέματα με την φυσική τους κατάσταση είχαν ο Σίμος Φούσκας που δεν κατάφερε να τερματίσει στην S2 λόγω προβλημάτων στον ώμο και ο Γιώργος Τσίτος ο οποίος δεν είδε την σημαία τερματισμού στην Senior λόγω στομαχικών προβλημάτων.

Σε αντίθεση με τους «ατυχήσαντες», ο Νικόλας Μακρυγεώργος τερμάτισε στην 1η θέση στην κατηγορία Junior οδηγώντας την νέα του μοτοσυκλέτα και ο Χρήστος Ψημμένος τερμάτισε στην 2η θέση στην κατηγορία SY1 στον πρώτο του αγώνα Scramble.

Ο ακούραστος (μπαμπάς) Νίκος Ψημμένος βρήκε κενό ανάμεσα στο Πρωτάθλημα Motocross και συμμετείχε στην κατηγορία S2 τερματίζοντας στην 5η θέση.

Στην κατηγορία Senior ο Αλέξανδρος Κυπριζλής επέστρεψε μετά από καιρό στην ενεργό δράση και οδηγώντας με σταθερό ρυθμό τερμάτισε στην 8η θέση.

Ο Κωνσταντίνος Ζαγοραίος, στον πρώτο του αγώνα, έκανε το ντεμπούτο του στην κατηγορία SB, κατακτώντας την 12η θέση.

Οι πολύ εντυπωσιακές φωτογραφίες είναι από τον Γιάννη Γκλέκα Action Photography από την Σπάρτη.

Στο link θα βρείτε πάρα πολλές φωτογραφίες από τον αγώνα.