Hellas Rally Raid 2024

Άλλος ένας αγώνας του Hellas Rallye έφτασε στο τέλος του. Η διοργάνωση όπως και πέρυσι ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο μια που και για φέτος προσμετρούσε για το πρωτάθλημα FIM Europe – Tout Terrain Rally.  Συνολικά πήραν εκκίνηση: 234 μοτοσυκλέτες, 11 Quad, και 38 SSV. Οι αναβάτες κάλυψαν περίπου 1.600 χιλιόμετρα ειδικών διαδρομών με συνολικό χρόνο ειδικών διαδρομών από 23 ώρες 24 λεπτά έως 59 ώρες 11 λεπτά. Τελικά ποτέ δεν έχει απαντηθεί το ερώτημα τι είναι «προτιμότερο» να πηγαίνεις τέρμα γκάζι για 23 ώρες ή συντηρητικά για 59 ώρες.

Ο αγώνας είχε σαν βάση την Ιτέα Φωκίδας εκτός από την 4η ημέρα που το Bivouac μεταφέρθηκε στο Καρπενήσι. Η 4η και η 5η ημέρα χαρακτηρίζονται ως Marathon stage όπου απαγορεύεται οποιαδήποτε εξωτερική βοήθεια στους αγωνιζόμενους και οποιαδήποτε επισκευή πρέπει να γίνει μόνο από τους ίδιους ή με βοήθεια συναθλητών τους.

Φέτος συμμετείχαν 11 Έλληνες αναβάτες με 5 από αυτούς να είναι αθλητές της ΛΕΜΟΤ. Πήραν εκκίνηση οι: Θανάσης Χούντρας, Γιώργος Τσίτος, Δημήτρης Τουφεξής, Σάκης Καρατόλιος και ο πολύπειρος σε αγώνες Rally Δημήτρης Μεγαλοοικονόμου. Σε αντίθεση με πέρυσι ο αγώνας ήταν στεγνός και οι διαδρομές συνήθως ήταν με σκληρό χώμα, πέτρες, κροκάλες, χαλίκι με μερικές από αυτές να αποτελούν τμήματα ειδικών διαδρομών του Acropolis. Η μορφολογία των ειδικών διαδρομών κρατούσε ψηλά την μέση ωριαία ταχύτητα αυξάνοντας ταυτόχρονα τις οδηγικές απαιτήσεις. Η επιλογή των ελαστικών έπαιξε σημαντικό ρόλο στην τελική κατάταξη αφού επηρέασε αρκετούς.

Δεν έλειψαν οι ατυχίες, οι πτώσεις, τα χασίματα στην πλοήγηση της διαδρομής και αστοχίες στις βάσεις για τα όργανα και το Roadbook. Παρ όλες τις δυσκολίες οι «δικοί μας» κατάφεραν να τερματίσουν όλοι εκτός από τον Σάκη Καρατόλιο ο οποίος είχε μια πτώση και τραυματισμό στον αγκώνα που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει την 3η ημέρα. Ο πρωτοεμφανιζόμενος σε αγώνες Raly Γιώργος Τσίτος τερμάτισε στην 4η θέση στην κατηγορία Veterans με τον Θανάση Χούντρα να τον ακολουθεί στην 7η θέση, (τελικά το παλιό κρασί καλά κρατεί). Τουφεξής και Μεγαλοοικονόμου τερμάτισαν αντίστοιχα στην 19η και στην 25η θέση της κατηγορίας M2 οδηγώντας συνετά φέτος.

Να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε και τους αφανείς ήρωες πίσω από όλους τους Έλληνες αναβάτες, τους μηχανικούς και τις ομάδες υποστήριξης οι οποίοι έπιαναν δουλειά πριν την εκκίνηση το πρωί και τελείωναν αργά το βράδυ. Τους αναφέρουμε αλφαβητικά: Aurora Rally Equipment, Chachagias Racing, Enduro Greece – Βασίλης Μπούδρος, Suzuki Moto Greece, Yamaha Racing Hellas – Δημήτρης Χελιώτης.

Το αρχείο με τις φωτογραφίες από τον αγώνα θα συμπληρώνεται συνεχώς.